Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

KİŞİYE ÖZEL GÜLÜŞ TASARIMI (smile design)

Gülerken dişlerinizi göstermemeye ve elinizle ağzınızı kapadığınız oluyor mu?

Bu soruya cevabınız evet ise GÜLÜŞ TASARIMI ile size en uygun şekil, boyut ve renkteki dişlere kavuşmanızı sağlayarak; şekil ,renk ve pozisyon bozuklukları giderilebilmektedir.

Gülüş tasarımına ilk önce yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tesbit edilir. Buna göre diş formuna karar verilir.

Bayanlar için ; diş köşeleri yuvarlak hatlı olmalı,ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzun, komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar (altın kuralı) ve gülme hattı yukarı doğru olmalıdır.

Bayanlarda güzel bir gülümseme ve daha genç görünüm için ön dişler yan dişlere oranla daha uzun yapılabilir.  

Erkekler için ise ;dişlerin hatları daha belirgin,ortadaki iki diş yan dişlerle hemen hemen aynı boyda ve gülme hattı daha düzdür. 

Sağlıklı ve düzgün şekilli diş etlerine sahip olunmaması dişlerin güzelliği fazla anlam ifade etmeyebilir. Bazı durumlarda diş etlerine bazı tedavi ve küçük operasyonlar ile diş etlerine daha estetik bir görünüm kazandırılabilir.

dijital-gulus-tasarimi

Diş etleri periodontal hastalıklar nedeni ile kırmızı, şiş ve parlaktırlar. Bu durumda diş etleri estetik diş hekimliği işlemlerinden önce mutlaka tedavi edilmelidir.

Gülüş tasarımındaki teknikler; porselen laminalar,metal desteksiz porselenler(zirkonyum,cercon), empres kaplamalar, diş beyazlatma ve kompozit dolgu sistemleridir.

Gummy smile dediğimiz gülme hattının yukarda olduğu yani gülerken dişetlerinin aşırı görünmesi olan bireylerde çeşitli dişeti şekillendirmeleri veya laminalarla daha estetik bir gülme hattı kazandırılabilir.

Gingivektomi; dişeti büyümelerinde ve derin ceplerin olduğu bölgelerde dişeti konturları düzeltilerek estetik bir forma kavuşturma işlemidir. 

zirkonyum-disler