Diş Protezleri

Tam Protezler

Ağızınızdaki dişlerden bir veya bir kaçının madde kaybına uğraması ya da tamamen kaybedilmesi sonucu estetik ve fonksiyonel problemler ortaya çıkar.

Ağzında hiç dişi kalmamış hastalara yapılan protezlerdir. Yapımında kullanılan madde akriliktir. Bazı özel durumlarda içerisine metal yerleştirilebilir. Bu yapının üzerine yerleştirilen yapma dişlerde genellikle akril materyalinden hazır olarak piyasada bulunmaktadır. Tam protezlerde porselen dişlerin kullanılması özel durumlara bağlı olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle, kullanılacak materyale hekiminizin karar vermesi en uygun yoldur.

Bölümlü Protezler

Ağızdaki dişlerin bir kısmının eksildiği durumlarda eksilen dişlerin yerini doldurmak amacıyla, metal iskeletli ve mevcut dişlere metal kroşeler (kancalar) veya özel hassas tutucular yardımıyla tutunan, eksik dişleriniz yerine yapay hazır dişlerin yerleştirildiği ve takılıp çıkartılabilen protezlerdir.

Hareketli protezlerimi her gece çıkartmadan uyumamın herhangi bir zararı olabilir mi?

Evet olabilir. Çünkü protezlerinizi geceleri çıkartmak ağızınızdaki dokuların dinlenmesine fırsat sağlar. Eğer çıkartmazsanız dokuların üzerinde sürekli bir baskı oluşacağı için ağızınızda kızarıklıklar oluşabilir. Ayrıca protezin yapıldığı madde su emme özelliğine sahiptir; ağzınız kuruyabilir, mantar enfeksiyonları oluşabilir.

Protezler ne kadar sürede yenilenmelidir?

Ağız içerisindeki dokular sürekli bir değişim içerisindedir. Bu yüzden protezleiniz bir süre sonra ağızınıza tam olarak uyum gösteremeyebilirler. Diş hekiminize düzenli olarak kontrole giderseniz diş hekiminiz sizi bilgilendirecektir.

Protez kullanmaya başladıktan sonra konuşmada bozukluk olursa ne yapılmalıdır?

Daha önce protez kullanmayan kişiler başlangıçta konuşmada sıkıntı çekeceklerdir. Evde yüksek sesle okuma alıştırmaları yapmaları bu sıkıntının daha çabuk ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Metal Destekli Protezler

Alt yapı olarak metal alaşımların kullanıldığı kron köprü protezlerdir.

Metal destekli seramiklerin en büyük avantajı nedir?

Ekonomik olması en çok tercih sebeplerindendir. Ayrıca ağızda bütün dişlere uygulanabilir. İyi bir hekim labarotuvar ve hasta işbirliğiyle de uzun yıllar kullanılabilir.